1pc MBRP400100CT Fast Recovery diode Module 400A 400Amp 100V Schottky diode IGBT Power Module(MBRP400100CT)
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
06
quantity
Product details
Category
MBRP400100CT Fast recovery diode module 400A 400Amp 100V Schottky diode IGBT Power Module reminder1. About product selectionThe marked current of the power module is the average value of the on state, not the actual effective value of long-term operation. When selecting, sufficient margin should be left based on the actual working environment and conditions.(1) Pure resistive load 2-2.5 times margin: actual current (A) × 2 (~2.5)=Module nominal current (A) (2) Inductive load 6-7 Signal margin: Actual current (A) × 6 (~7)=Module nominal current (A)2. Radiator configurationWhen the actual working current of the device is greater than 5A, please be sure to configure a suitable heat sink for use==========Hign-concerned Chemical : NoneVoltage : 110VMax. Reverse Current : 400AMax. Forward Current : 400AMax. Reverse Voltage : 100vMax. Forward Voltage : 100vType : Rectifier Diode
  • 1pc MBRP400100CT Fast recovery diode module 400A 400Amp 100V Schottky diode IGBT Power Module